Honda için Antifriz

Antifiriz Nedir ?

Yazları motor soğutucu olarak bilinen Antifriz, kışları donma önleyici etkisi ile çok kullanılan bir sıvıdır. Kışın düşük derecedeki soğuklara karşı soğutma suyunun donmasını engeller. Yazın ise yüksek ısıya çıkan suyun stabil kalmasını sağlar. Bazı su sistemlerinde ise donma önleyici olarak dolaşım suyuna ilave edilir.

 Antifiriz Renkleri neyi ifade eder?

Antifriz renkleri, kırmızı, turuncu, sarı, pembe, mavi ve yeşil bulunmaktadır. Farklı renklerdeki Antifriz tipi kullanılan tanımlamak için kullanılır.
  • İnorganik Asit Teknolojisi (IAT) antifriz yeşil renkte bulunmaktadır.
  • Organik Asit Teknolojisi (OAT) antifriz, kırmızı, turuncu, yeşil, pembe veya mavi.
  • Hibrid Organik Asit Teknolojisi (HOAT) antifriz turuncu ya da sarı renktedir.

 Antifriz Araca Nasıl Koyulur?

Öncelikle Honda'nızın Radyatörünün soğumasını bekleyelim ki, sıcak su yakmasın... 

Radyatöre antifrizle birlikte saf su konulmalıdır. Sadece antifriz yada sadece su koymak istenilen başarıyı sağlamayacaktır. Radyatöre konulan direkt su radyatörde oksitlenmeye sebep olacaktır. Saf antifriz eksi -12 derecede donarken suyla karıştığında su içinde tepkimeyle -37 derecede donacaktır. Yani saf antifriz yerine bulunan bölgenin şartlarına göre saf su ilavesi yapılmalıdır. Su ve su kadar konulacak antifriz ülkemizde her şartta (-37 C) aracınızın motor soğutma suyunun donmasını ve aşırı ısınmalarda hararet yapmasını engelleyici nitelikte olacaktır.

Honda antifriz çeşitleri için tıklayın...Antifriz

eticaretPORT Altyapısı Kullanılmıştır